Üye olmak istiyorum Üye girişi   23.11.2017  
      
ANASAYFA          HAKKIMIZDA         HABERLER         SANAL TUR          KARİYER          İLETİŞİM          SSS          SİTE HARİTASI


HABERLER
İDRAR KAÇIRMA(INKONTINANS) VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

 

Kadınlarda idrar kaçırma, erkeklere göre sık görülen bir problemdir. Sıklıkla sosyal hayatı da etkileyen bu problemin çözümüne yönelik yeni tekniklerin uygulanması ile tedavideki başarı oranı artmıştır.

 

Literatürde kadınlarda idrar kaçırmanın % 38 civarında olduğu bildirilmektedir. Bu oran gen yaşlarda % 20 civarında iken 50 yaşından sonra % 50 lere kadar varabilmektedir. Yaşlı kadınlarda bu oran oldukça sıktır. Devamı için...
VAJİNA DÜZELTME AMELİYATLARI(VAJİNOPLASTİ)

 

Vajinanın doğuştan veya sonradan meydana gelen travmalara bağlı anormal anatomik görünümü bazen kadınlarda ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Günümüzde birçok kadın normal seksüel hayatlarında bu sıkıntıları nedeniyle hekimlere başvurmaktadırlar. Genelde şikâyet büyük vajina dudakları, vajina çapının geniş olması ve buna bağlı cinsel ilişkide hissizlik ve kısalmış vajina olabilmektedir.

 

Doğuştan var olan vajina yapısının yanında doğumlar ve özellikle iri ve travmatik doğumlar sonrasına vajina doğasını kaybeder. Cinsel sorunların yanında idrar kesesi, kalın barsağın sarkması veya balon şeklinde dışarı çıkması ve rahmin de vajinayla dışarı sarkması meydana gelebilmektedir. Bu anatomik bozuklukların yanı sıra idrar kaçırma veya büyük abdestte sorunlar da normal fizyolojiyi bozduğundan sosyal hayatta sıkıntılara neden olmaktadır. Devamı için...
KISIRLIK TESTLERİ NELERDİR?

19.08.2009

1 yıl korunmasız ilişki sonrasında bebek haberi alamayan çiftler kadın doğum uzmanına başvurduklarında, çiftin araştırılmasına başlarken bazı tetkikler yapılmaktadır. Temel olarak gebelik için gerekli şartlar normal ve işlev görecek sayıca sperm, yumurtlama varlığı, normal yapıda rahim odacığı ve en az bir adet açık rahim kanalı gerekmektedir. Bunlarla birlikte uygun zamanda cinsel ilişki olması şarttır.

Erkeklerde yapılan en basit tetkik sperm sayımıdır. Sperm sayısı en azından mililitrede 20 milyon olmalı ve 2-3 mililitre olmalıdır. Bu spermlerin yüzde 25 ‘i hızlı hareketli olması beklenir. Sperm hareketi ile birlikte yumurtayı dölleyecek spermin yapısı da önemlidir. Sperm yapısında sorunlar olan çiftlerde normal yolla gebelik şansı düşük olduğu gibi ağır yapısal sorunlarda diğer tedavi yöntemlerinde bile gebelik başarısı düşmektedir.

Menide sperm hücresinin bulunmadığı durumlara ise “Azospermi” adı verilir. Azospermiye neden olan sorunlar ya sperm yollarının tıkalı olması, ya hormonal sebepler ya da doğuştan veya sonradan testisin sperm hücresi üretmemesi olabilir. Azospermi saptanan erkeklerde sebepleri araştırılırken muayene, renkli doppler ultrasonografi, hormon testleri yapılır. Belirli kromozom bozukluklarında da azospermi çok sıktır (Klinefelter sendromu, Y delesyonu gibi). Bu durumlarda kromozom testi yapılması da çok önemlidir. Sperm çıkmadığı durumlarda sperm elde etmek için TESA, TESE veya günümüzde en sık uygulanan MİKRO TESE ile sperm aranır ve elde edilen sperm hücreleri mikroenjeksiyon adı verilen tüp bebek yönteminde kullanılarak gebelik şansı vardır. Sperm hücresi hem normal hem MİKRO TESE ile elde edilememişse, maalesef bu çiftlerin gebe kalma şansı yoktur.

KADINLARDA HORMONAL TESTLER

Genelde bu testler yumurtalık rezervini araştırmak ve diğer endokrin sebepleri araştırmak için kullanılır. Adetin 3 günü yapılması idealdir. FSH, E2, Prolaktin ve TSH testleri ilk etapta yeterlidir. FSH’nın değeri yükselmeğe başlaması ve adet 3 günündeki E2’nin yüksekliği yumurtalık rezervinin azaldığının belirtisi olabilir. Prolaktin yüksekliği de yumurtlamayı baskılayarak kısırlık sebebi olabilir. Prolaktinin yüksekliği normalin 2 katından fazla ise beyindeki hipofiz bezinin araştırılması gerekebilir. TSH hormonu ise tiroit bezinin aktivitesi ile ilgili bilgi verir. Düşük olması tiroit bezinin fazla çalışması, yüksek olması da tiroit bezinin yavaş çalışması ile ilgili olabilir. Bu durumda T3 ve T4 adı verilen ve direkt olarak tiroidin salgıladığı hormonları da tetkik ederek tetkik ve tedavisi planlanabilir. Tiroit fonksiyonlarındaki düzensizlik kısırlık ve erken gebelik kayıplarının önemli sebeplerinden biridir.

RAHİM FİLMİ

Rahim odacığı ve rahim kanalları ile ilgili bilgi veren önemli bir tanı yöntemidir. İdeal yapılma zamanı adet kanamasının bittiği haftadır. Rahim kanalına yerleştirilen bir sonda ile verilen radyoopak sıvı röntgen filminde görüntülenir. Aynı zamanda bir monitörden filmi çeken hekim sıvının aktif olarak geçtiği bölgeleri inceleyebilir. Rahim filmi ile rahmin doğuştan bozuklukları, rahim içindeki polip, miyom ve rahim içi yapışıklıkları saptanabilir. Rahim kanallarındaki tıkanıklıklar da izlenebilir. Rahim filmi için verilen sıvının verdiği rahatsızlığı gidermek için işlem sonrası ağrı kesici alınabilir.

Laparoskopi genel anestezi ile yapılan ve karın içindeki organları izlemek ve operasyon yapmak için kullanılan endoskopik yöntemdir. Kısırlık araştırmasında rahim kanallarının durumu, etraf organlar ile ilişkisi, endometriozis tanısı için kullanılır. Aynı zamanda saptanan problemlerin giderilmesi, rahim kanallarının işler hale getirilmesi, yumurtalık kistleri ve miyomların çıkarılması için de kullanılmaktadır.

Histeroskopi ile kamera ile rahim odacığının ilenmesi ve bazı cerrahi işlemlerin yapılabildiği endoskopik yöntemdir. Rahim içindeki yapışıklıklar, polipler, miyomlar ve doğuştan rahim şekil bozuklukları bu yöntemle tedavi edilebilmektedir.

Ultrasonografi ile yumurtalık ve rahmin değerlendirilmesi de kısırlık araştırmasının bir parçasıdır. Yumurtalık rezervi ile ilgili bilgi alabildiğimiz gibi, yumurtalık kistleri, miyomlar ve benzer anatomik problemleri ultrasonografi ile saptayabiliriz. Ultrasonografi için ideal zaman adet 3-5 günleridir. Fakat belirli durumlarda yumurtlama sonrasına denk gelen zamanda da bakmak gerekebilir.

Yukarıda bahsedilen testler bir tedavi planı için yeterlidir. Fakat ailesel genetik sorunlar ve diğer problemlerin araştırılmasına yönelik kromozom testleri ve birçok tanı yöntemi daha bulunmaktadır. Bu testler tamamlandığında ilgili hekim çifte bir tedavi planı yapar ve uygulama süreci başlar.
TÜP BEBEK DEYİNCE...

 25.01.2009

 

Çalıştığım tüp bebek merkezinde zamanımın büyük bir bölümünde anne olmayı bekleyen kadınlar ile bebek özlemiyle yanan tutuşan çiftler ile uğraşmaktayım. Geri kalan zamanımda hamilelik ve  riskli gebeliklerin takibini  yapıyorum. 

 

Hastaneye her gün geldiğimde dikkatimi ilk çeken sabahın erken saatlerinde heyecanla gelen çiftler oluyor. Bu çiftler tüp bebek tedavisi tamamlanmış ve gebelik testi için kan vermeye gelenlerdir. Bu kural hiç bozulmaz, ilk hastalarımız onlardır ve birçoğu test sonucu açıklanana kadar üniteyi terk etmez. Sonuçlar belli olduğunda olumlu sonuç alanların yüzlerindeki mutluluk görülmeye değer. Bir taraftan dökülen sevinç gözyaşları, ekipteki arkadaşlara sarılmalar, ard arda telefonla verilen müjdeler. Bunun yanında olumsuz sonuç alan çiftlerin yaşadığı hüzün. Her tüp bebek merkezinde olduğu gibi biz de her gün aynı heyecanı bize tedaviye gelen çiftler ile birlikte yaşıyoruz. Dileğimiz her tedavi yaptığımız çiftin gebelik haberi almasıdır ama maalesef bu mümkün olmamaktadır. Devamı için...

 
HAMİLELİKTE CİNSELLİK

24.07.2008

 

Hamilelik bir kadının hayatında yaşadığı en önemli deneyimdir. 9 ay olarak kabaca tarif edilen bu dönemde güzel ve heyecanlı anların yanında korkular ve endişeler de sıklıkla yaşanmaktadır. Bir yandan aileye katılacak bebeği biran evvel kucaklama hayali, diğer yandan ise yaşanan sorunlar nedeniyle bebeği kaybetme korkusu bazen sinirleri germekte ve doğum zamanı gelmeyecek gibi görünmektedir.

 

Hamilelik sürecinde eşler aslında bir anne baba adayı olduğu gibi önceden olduğu gibi aynı zamanda sevgilidirler. Fizyolojik bir süreç olan hamilelikte tabii ki bazı sınırlamalar olmasına rağmen iş, sosyal ve aile hayatı devam etmekte ve de etmelidir.

 

Cinsellik genelde çiftlerin sıkıla sıkıla hekime sordukları bir konudur. Bazen sorulmaz ve hamilelik sonuna kadar aseksüel bir yaşam tarzı benimsenir. Doğum sonrasında da bebek ve gece gündüz onunla ilgilenme sürecinde eşler uzun süre cinsellik açısından ayrı bir dönem yaşarlar. Bunun getirdiği gerginlik, bazen ikili ilişkilere zarar bile verebilmektedir. Devamı için...
Gizlilik ve Güvenlik              Yasal Kullanım             Tavsiye Et              Internete Giriş Sayfası Yap              Sık Kullanılanlara Ekle              Geri              İleri
© MAYAKLİNİK SAĞLIK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.
Online :  |  Bugün : 211 |  Bu hafta : 0 |  Bu ay : 7278 |  Toplam : 72545