Üye olmak istiyorum Üye girişi   18.10.2017  
      
ANASAYFA          HAKKIMIZDA         HABERLER         SANAL TUR          KARİYER          İLETİŞİM          SSS          SİTE HARİTASI
KISIRLIK

Kısırlık (İnfertilite) Sebepler ve Tanı Yöntemleri

Tanım olarak kısırlık terimi hekimler arasında çocuğu olmayan çiftlere değil, üreme için yumurtalıklar ve testislerin işlev göremediği durumlarda kullanılır. Oysa belirli bir süre (ortalama 1 yıl) korunmamalarına rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlere infertil denir. Eğer evlenmeden önce de cinsel beraberlik varsa ve korunma olmamışsa bu süre de dikkate alınmalıdır. Çocuğu olmayan çiftlerdeki problemde, erkek ve kadının yarı yarıya sorumluluğu vardır. Bu yüzden bu sorun sebebiyle hekime başvurunuzda iki taraf da değerlendirilmektedir.

Hangi Testler Yapılmaktadır?

Bir gebeliğin oluşması için gerekli şartlar şunlardır:

Yeterli sperm
Yumurtlama
Rahim kanallarının açıklığı
Normal bir rahim odacığı
Yumurtlama zamanında cinsel beraberlik


Bu yüzden yapılan testler bunların sorunlarını ortaya çıkarmak için kullanılır.

Sperm sayımı: 3 günlük cinsel perhiz sonrası mastürbasyonla elde edilen sperm mikroskopla sayı, hareketlilik ve sperm yapısı açısından değerlendirilir

Hormon testleri: Örneğin FSH, Prolaktin ve TSH ve progesteron gibi testler yapılır. Bunların amacı yumurtalık işlevlerini kontrol etmek ve yumurtlamayı bozan bazı problemleri ortaya çıkarmak. İlk 3 hormon testi âdetin 3 günü, progesteron ise genelde 21 günü yapılmaktadır.


Rahim röntgeni (histerosalpingografi):
Rahim kanalına yerleştirilen bir alet yardımıyla röntgende görüntü sağlayan bir ilacın verilmesiyle yapılan bir teşhis yöntemidir. Testin amacı rahim kanalı ve rahim odacığının yapısını incelemek ve rahim kanalları açıklıklarını saptamaktır.

Ultrasonografi: rahim ve yumurtalıkların yapısını incelemek gebeliği engelleyen miyom veya yumurtalık kistlerini ortaya çıkartmak için kullanılır. Ayrıca yumurta gelişimini izlemek için de kullanılır.

Laparoskopi: Genel anestezi altında yapılan bir işlemdir. Karın içindeki sorunları ortaya çıkarmak rahim kanalları açıklıkları ve yumurtalıklardaki sorunların tanısı ve tedavisi için kullanılmaktadır.

Histeroskopi: Rahim odacığını inceleyen ve ince kameralarla yapılan bir işlemdir. Saptanan sorunlar aynı seansta giderilebilir.

Cinsel birleşme sonrası testi: Cinsel beraberlik sonrası ilk 24 saat içinde jinekolog tarafından alınan rahim ağzı akıntısı incelenir. Amacı spermin rahim ağzı kanalından geçişini zorlaştıran faktörleri araştıran bir yöntemdir.

Rahim içi biyopsisi: Rahim iç zarındaki sorunları ortaya çıkarmak için kullanılan ve alınan parçanın mikroskobik incelemesi ile yapılan bir yöntemdir.

Duruma göre ilave bazı tetkikler daha yapılabilir. Çiftlerin yaklaşık olarak % 25 'inde en azından bir problem saptanır. Fakat tüm araştırmalara rağmen çiftlerin % 10 ile 15 inde bir sebep bulunamaz. Bu duruma sebebi açıklanamayan kısırlık adı verilir. 

Gizlilik ve Güvenlik              Yasal Kullanım             Tavsiye Et              Internete Giriş Sayfası Yap              Sık Kullanılanlara Ekle              Geri              İleri
© MAYAKLİNİK SAĞLIK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.
Online :  |  Bugün : 211 |  Bu hafta : 0 |  Bu ay : 8083 |  Toplam : 72545